Monday, July 26, 2010

HILI NALO LAWEZA KUWA NENO


DANGER OF USING LAPTOPS ON BED
You may have heard that a good friend of ours in Mequon lost their 25
year old son (Arun Gopal Ratnam) in a fire at home June 4th. This is
what happened. He graduated with MBA from University of
Wisconsin-Madison two weeks earlier and came home. Had a lunch with
his dad at home and decided to go back to to clean up his room at
school. Father told him to wait and see his mother before he goes back
for a few days. He decided to take a snooze while waiting for his mom
to come home from work.

Neighbors called 911 when they saw black smoke coming out of the
house. Their 25 year old son Arun died in the three year old house. It
took several days of investigation to find out the cause of the fire.
It was determined that the fire was caused by lap top in the bed. When
the lap top is on the bed cooling fan does not get air to cool the
computer and that is what caused the fire. He did not even wake up to
get out of the bed he died of carbon monoxide.

The reason I writing this to all of you is that I have seen all of us
using our lap top in bed. Let us all decide and make it a practice not
to do that. Risk is real. Let us make it a rule not to use lap top in
bed or put computer on bed with blankets and pillows around.

Chanzo. E-mail to me.

Labels:

8 Comments:

At 5:02 AM, Blogger Fadhy Mtanga said...

Nakushukuru nakushuru mno kaka John kwa habari hii. Mimi ni moja ya watu wanaokutwa na usingizi wakiwa na laptop kitandani. Huwa natumia hadi napitiwa na usingizi ikiwa kitandani.
Kuanzia leo nabadili mazowea.

 
At 2:49 AM, Blogger John Mwaipopo said...

fadhy asante sana. hakika tulikuwa wengi wenye tabia hii ndio maana nilipopata e-message hii nikaona inaweza kuwafaaa na wengine pia

 
At 2:49 AM, Blogger John Mwaipopo said...

fadhy asante sana. hakika tulikuwa wengi wenye tabia hii ndio maana nilipopata e-message hii nikaona inaweza kuwafaaa na wengine pia

 
At 2:49 AM, Blogger John Mwaipopo said...

fadhy asante sana. hakika tulikuwa wengi wenye tabia hii ndio maana nilipopata e-message hii nikaona inaweza kuwafaaa na wengine pia

 
At 2:49 AM, Blogger John Mwaipopo said...

fadhy asante sana. hakika tulikuwa wengi wenye tabia hii ndio maana nilipopata e-message hii nikaona inaweza kuwafaaa na wengine pia

 
At 2:49 AM, Blogger John Mwaipopo said...

fadhy asante sana. hakika tulikuwa wengi wenye tabia hii ndio maana nilipopata e-message hii nikaona inaweza kuwafaaa na wengine pia

 
At 11:03 AM, Blogger Masangu Matondo Nzuzullima (MMN) said...

Nakumbuka kuna kipindi Sonny walipata kasheshe kwa kutengeneza betri za laptop ambazo zilikuwa zinasababisha moto hasa kompyuta ikiachwa ikiwaka kwa muda mrefu. Wataalamu wanashauri kwamba laptop zizimwe wakati hazitumiki.

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/08/14/AR2006081400881.html

 
At 5:56 AM, Blogger Bwaya said...

Maendeleo na matatizo yake haya

 

Post a Comment

<< Home