Monday, October 12, 2009

Majek Fashek then and now

I used to love the music of this Nigerian legend, Majek Fashek. I still love his music. The news has it that he is literally a pauper because of addiction to booze and some hard stuff (!).

Majek Then

I knew him because of his songs, not his addiction.


Majek Now

Today I am reminiscing with his songs especially So Long here. I really love this one. Anyone owning his CDs? I am dying for them.

Labels:

2 Comments:

At 3:14 AM, Blogger SIMON KITURURU said...

Yani inasikitisha ukimuona sikuhizi.Siku hizi naogopa hata kuangalia video zake mpya kwa kuwa huwa inaniskitisha sana saa nyingine ingawa mie bado mshabiki na namatumaini yuko katika mpito tu sasa hivi.

Maisha mchezo wa ajabu kweli!

 
At 7:14 AM, Blogger Mzee wa Changamoto said...

Ntaangalia kama nina wimbo wake wowote Kaka (maana nadhani sina albamu) na kama ninao nitakutumia mkuu
Blessings

 

Post a Comment

<< Home